Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Dom-i-ogrod » Ogrod » Przeponowy zbiornik hydroforowy

Przeponowy zbiornik hydroforowy

autor: Grzegorz1969 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 22.02.2015 16:18, przeczytano razy: 448, słów: 374


Zbiorniki przeponowe zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników. Wpływa na to nie tylko dużo niższa cena ale także błędne mniemanie, że są one bezobsługowe.


Bardzo często w instalacjach domowych oraz ogrodowych wykorzystywane są zbiorniki hydroforowe wyposażone w przeponę wykonaną najczęściej z gumy lub kauczuku oddzielającą część wodną zbiornika od części gazowej. Ich bezsprzeczną zaletą w porównaniu do zbiorników standardowych bezprzeponowych ocynkowanych jest zdecydowanie mniejsza waga wynikająca z tego, że w ich przypadku można zastosować blachę stalową o znacznie mniejszej grubości a jednocześnie zastosowana przepona nie wpływa znacząco na wagę kompletnego zbiornika. Jest to bardzo ważna zaleta w przypadku zbiorników hydroforowych wykorzystywanych w domkach letniskowych oraz na działkach rekreacyjnych, gdy użytkownicy na okres jesienno-zimowy nie ogrzewają pomieszczeń i zazwyczaj demontują zestaw zabierając go do pomieszczeń ogrzewanych. Wbrew powszechnie panującej opinii hydrofor ze zbiornikiem przeponowym nie należy do grupy urządzeń całkowicie bezobsługowych i tak jak inne urządzenia wymagają okresowej kontroli i serwisu.

Jak dbać o hydroforowy zbiornik przeponowy

Wszystkie zbiorniki przeponowe niezależnie od tego, czy są wykonane z blachy węglowej i lakierowane czy też ze stali nierdzewnej wymagają okresowej kontroli i uzupełnienia ciśnienia w poduszce powietrznej. Czynność ta winna być przeprowadzana minimum co pół roku, a w przypadku hydroforów które są demontowane na okres zimowy za każdym razem po instalacji i przed uruchomieniem. Ciśnienie wstępne jakim powinien być napompowany zbiornik jest zazwyczaj podane na tabliczce lub naklejce znamionowej. Najczęściej wartość ciśnienia wstępnego zawiera się w przedziale od 1,5 do 2,5 bara.

Najtańsze przeponowe zbiorniki hydroforowe takie jak na przykład 24L zbiorniki przeponowe Omnigena ze względu na bardzo niską jakość powłoki lakierniczej należy także raz na pół roku sprawdzić jej jakość i kompletność a w przypadku ubytków lub pojawienia się ubytków lakieru lub pojawienia się ognisk korozji dokonać we własnym zakresie jej renowacji. Zaniechanie tych działań powoduje, że zbiorniki przeponowe dość szybko ulegają awariom. W przypadku markowych zbiorników hydroforowych wykonanych ze stali nierdzewnej inox kontrola powłoki zbiornika jest zbędna, gdyż są one całkowicie odporne na korozję. Nie zmienia to faktu, że także w ich przypadku konieczna jest okresowa wymiana przepony, gdyż jest to element pracujący i podlegający naturalnemu zużyciu.

o Autorze

Życie uczy, że zrozumienie fizyki i natury umożliwia nie tylko życie w zgodzie z naturą lecz również umożliwia bardziej racjonalne wykorzystanie zasobów którymi obdarza nas przyroda. Grzegorz Siemienowiczpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader