Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Dom-i-ogrod » Ogrod » Plac zabaw w ogrodzie – od czego zacząć?

Plac zabaw w ogrodzie – od czego zacząć?

autor: zypolek | artykuł do pobrania

zamieszczono: 31.03.2014 8:55, przeczytano razy: 1011, słów: 497


Wolny czas można dzieciom zorganizować na wiele sposobów. Spore pole do popisu mają tutaj właściciele ogrodów – ogród jest bowiem idealnym miejscem na plac zabaw.


Wystarczy tylko pamiętać o kilku istotnych sprawach, by całość odznaczała się wysokimi walorami użytkowymi oraz funkcjonalnymi.

Funkcjonalność placu

Dzieci uwielbiają place kolorowe, pozwalające rozwijać wyobraźnię i umiejętności motoryczne. Trzeba im zatem to wszystko zapewnić poprzez dobór odpowiednich zabawek – można je nabyć w gotowych zestawach bądź jako pojedyncze elementy. To, na którą z tych opcji padnie wybór jest podyktowany wieloma przesłankami, m. in. finansowymi możliwościami oraz wielkością ogrodu. Dorośli mają też na względzie to, że dziecięcy gust zmienia się szybko i często, w związku z czym pod względem wyposażenia plac zabaw powinien się odznaczać pewną uniwersalnością. Można więc postawić na bazę składającą się m. in. z huśtawki i piaskownicy, dokupując w miarę upływu czasu pozostałe elementy. Place Zabaw powinny się odznaczać wysoką funkcjonalnością, dlatego też niebagatelne znaczenie w omawianym kontekście odgrywa ich jakość. Jedynie wysokogatunkowe modele posiadające wymagane atesty, pochodzące od znanych producentów i sprzedawane w porządnych sklepach są w stanie sprostać wysokim kryteriom jakościowym. Koniecznie też trzeba nadmienić, że na jakości nie ma co oszczędzać – przekłada się ona na wieloletnie użytkowanie oraz na bezpieczeństwo najmłodszych.

Liczy się lokalizacja

Przy urządzaniu placu zabaw dla milusińskich trzeba brać także pod uwagę możliwości jakie stwarza ogród. Wiadomo, że większe ogrody dają zupełnie inne pole manewru – z powodzeniem można się bowiem pokusić o bardziej rozbudowane rozwiązania. W mniejszych ogrodach organizacja placu zabaw jest poniekąd kompromisem pomiędzy zamierzeniami a realnymi uwarunkowaniami. Niemniej jednak w każdym przypadku trzeba dobrze się zastanowić nad lokalizacją placu. Nie może być on zbytnio oddalony od domu – wskazane jest, by było go dobrze widać z kuchni czy salonu, tak by przebywając w domu, można na bieżąco kontrolować sytuację na dworze. Plac powinien być też oddalony od potencjalnych zagrożeń takich jak np. staw ogrodowy czy krzaki. Dorośli powinni mieć pewność, że dzieci nie zrobią sobie przez przypadek krzywdy – a jak wiadomo, zabawa jest dla nich na tyle absorbująca, że zapominają o tym, co dzieje się dookoła. Wato pomyśleć o ogrodzeniu terenu – chociażby z tego względu, że w ten sposób na placu zabaw łatwiej jest utrzymać porządek. Oczywiście, o wyposażenie placu także trzeba się odpowiednio troszczyć. Jeśli np. są to drewniane elementy, wówczas niezbędna jest impregnacja – to przedłuża żywotność drewna i zabezpiecza je przed szkodliwym wpływem wilgoci. Dlatego też dodatkowo przy zakupie zabawek warto mieć na względzie swoje własne możliwości w zakresie dbania o ogród. Obecnie producenci placów zabaw oferują tak wiele opcji, że każdy znajdzie coś odpowiedniego. Wbrew pozorom, wcale nie potrzeba mieć majątku, aby zapewnić dzieciom znakomitą zabawę.

o Autorze

Michal Pachnik - fan ogrodnictwapowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

5.0/5(1 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader