Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Dom-i-ogrod » Ogrod » Nowoczesny hydrofor ogrodowy

Nowoczesny hydrofor ogrodowy

autor: Grzegorz1969 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 21.02.2015 17:51, przeczytano razy: 468, słów: 474


Nowoczesna technika i technologia trafiła także do tanich urządzeń jak hydrofory ogrodowe znacznie poprawiając komfort ich użytkowania. Co zyskamy wybierrając urządzenie nowego typu ? Jak wpłynie to na jego żywotność oraz niezawodność ?


Hydrofor ogrodowy przeznaczony do domków letniskowych i ogrodów wyposażony jest zazwyczaj w przeponowy zbiornik hydroforowy. Zasada działania takiego zbiornika jest taka sama jak standardowego zbiornika bez przepony. Zbiorniki przeponowe w ogrodowych zestawach mają jednak znacznie mniejszą pojemność a przede wszystkim i wagę. powodem czego jest konieczność mobilności urządzenia, gdyż większość z nich jest demontowana na okres jesienno-zimowy i zabierana przez użytkowników w suche i ciepłe miejsce. Małe rozmiary zbiornika hydroforowego sprzyjają łatwości transportu oraz montażu/demontażu na małej powierzchni, jednak powodują sporą uciążliwość podczas eksploatacji. W przypadku niewielkich poborów wody hydrofor sterowany sterownikiem ciśnieniowym starego typu często włącza się i wyłącza co powoduje duże wahania ciśnienia w instalacji. Taki sposób pracy ogranicza znacznie komfort użytkowania w szczególności, gdy w instalacji zamontowany jest przepływowy ogrzewacz wody. W takich przypadkach wraz ze zmianą ciśnienia wody zmienia się również jej temperatura wody w kranie. Aby zapobiec tego typu pracy część producentów urządzeń wprowadziło w zestawach posiadających małe zbiorniki hydroforowe sterowanie nowego typu.

Jak działa nowoczesny ogrodowy zestaw hydroforowy ?

Sercem sterownika w nowoczesnych hydroforach jest sterownik pompy wyposażony w czujnik przepływu cieczy ( tzw. flowcontrol ) oraz czujnik ciśnienia ( presostat ). Za załączenie przekaźnika sterującego pracą silnika pompy odpowiedzialny jest czujnik ciśnienia. Włącza on pompę, gdy ciśnienie w instalacji spada poniżej wartości ustawionej przez użytkownika. Ciśnienie włączania można zazwyczaj zmieniać w zakresie od 1,5 do 3 bara. Za odłączenie pompy za pośrednictwem przekaźnika odpowiedzialny jest flowcontrol odłączający zasilanie pompy, gdy przepływ przez czujnik będzie niższy niż ustawiony fabrycznie. Najczęściej wartość ta ustawiona jest na wartość około 1,5 L/min. Taka konstrukcja umożliwia nawet przy małym zbiorniku uzyskanie w miarę stałego ciśnienia podczas użytkowania zestawu.

Jakie parametry powinna mieć pompa ogrodowa w zestawie ?

Jednym z ważniejszych parametrów zapewniających należyty komfort użytkowania jest wydajność pompy, która nie powinna być niższa niż 50L/min. Pompa ogrodowa o takiej wydajności w zupełności wystarczy na szybkie i bezproblemowe podlewanie. Nie warto kupować pomp o znacznie większej wydajności, gdyż będą one wymagały silnika o znacznie większej mocy. Jest to często trudne do uzyskania, gdyż instalacje ogrodowe najczęściem mają znacznie ogranicznony przekrój przewodów i przy podłączeniu silnika o większej mocy następują duże spadki napięcia mogące doprowadzić do uszkodzernia uzwojenia silnika. Najważniejszym parametrem jest jednak ciśnienie generowane przez pompę, nie może ono przekraczać ciśnienia maksymalnego zbiornika oraz instalacji aby zestaw można było użytkować bezpiecznie.

o Autorze

Życie uczy, że zrozumienie fizyki i natury umożliwia nie tylko życie w zgodzie z naturą lecz również umożliwia bardziej racjonalne wykorzystanie zasobów którymi obdarza nas przyroda. Grzegorz Siemienowiczpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader