Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Przygotowania do malowania

autor: monikaq | artykuł do pobrania

zamieszczono: 16.05.2012 15:49, przeczytano razy: 862, słów: 387


Malowanie to najprostszy sposób na odświeżenie pokoju. Jest tanie i na tyle łatwe, że można je wykonać samodzielnie. Można tak dobrać kolory i wzory, że pomieszczenie nabierze zupełnie nowego charakteru.


Od czego zacząć? Od przygotowania wszelkich niezbędnych narzędzi i akcesoriów oraz obliczenie ilości potrzebnej farby. Bez tego ani rusz, bo brak potrzebnych rzeczy oznacza przerywanie pracy i bieganie do sklepu z narzędziami i farbami. Aby oszacować ilość potrzebnej farby należy obliczyć powierzchnię ścian oraz sufitu i odjąć powierzchnię okien i drzwi. Na puszce farby powinna znajdować się informacja dotycząca wydajności farby. Niezbędnymi narzędziami są pędzle i wałki, drabina rozstawna, taśma malarska, kuweta malarska. Ponadto przydadzą się stare gazety i duże kawałki folii, aby zabezpieczyć podłogę oraz meble przed zachlapaniem i zniszczeniem.

 

Jak wybrać pędzle i wałki. Okazuje się, ze to nie takie proste, bo do różnych farb używa się różnych pędzli. Do malowania farbami rozpuszczalnymi wodą nie nadają się pędzle z naturalnym włosiem końskim lub świńskim, bo pochłania ono wodę i farba nie rozprowadza się dobrze. Należy użyć pędzli z włosiem syntetycznym. Naturalne jest dobre do farb rozpuszczalnikowych. Duże powierzchnie najwygodniej malować wałkami, a pędzelkami posługiwać się tylko w trudno dostępnych miejscach: kątach, przy suficie, przy framudze okna lub do malowania kaloryfera.

 

Jaki wybrać kolor? To oczywiście kwestia gustu, ale warto wziąć pod uwagę to, że kolory mają wpływ na nastrój. Szczególnie ostrożnie trzeba postępować z intensywnymi barwami, bo bardzo trudno je zamalować, a przecież jeśli efekt nie spodoba się domownikom, trzeba będzie to zrobić. Czerwony kolor stymuluje do działania, nieznacznie podnosi ciśnienie krwi podobnie jak pomarańczowy, który jednak nie działa tak intensywnie. Podobno kolor owocu pomarańczy działa kojąco na skołatane nerwy, ale jednocześnie sprzyja koncentracji. Smutasy powinny pomalować ściany salonu na żółto, bo ten kolor ma właściwości rozweselające a nawet antydepresyjne. Wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i łagodzi stany lękowe. Podobnie jak zielony działa uspokajająco. Jasna, soczysta zieleń w pomieszczeniu doda energii i zniesie uczucie zmęczenia. Natomiast wszelkie odcienie niebieskiego działają relaksująco a nawet łagodzą odczuwanie bólu. Z kolorem nieba powinni zaprzyjaźnić się wszystkie łakomczuchy, bo podobno zmniejsza apatyt. Jest rekomendowany dla osób agresywnych, bo uspokaja, ale nie usypia.

 

o Autorze

M.B.    powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader