Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Dom-i-ogrod » Majsterkowanie » Podłączenie hydroforu do instalacji

Podłączenie hydroforu do instalacji

autor: Grzegorz1969 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 26.04.2014 14:48, przeczytano razy: 756, słów: 435


Hydrofory zasilane z własnego ujęcia wody i podłączane bezpośrednio do instalacji domowej powodują dość duże wahania ciśnienia którym warto zapobiec aby ograniczyć zużycie wody.


Hydrofory zasilane z własnego ujęcia wody i podłączane bezpośrednio do instalacji domowej powodują dość duże wahania ciśnienia w instalacji i tym samym różną ilość wypływającej wody przy stałym uchyleniu zaworu którym warto zapobiec. Szybkość tych wahań można w dość prosty sposób ograniczyć wyposażając hydrofor w większy zbiornik jednakże nie wyeliminuje to problemu. Wahania ciśnienia wody w znaczny sposób wpływają na jej zużycie, które według obliczeń może być nawet o dwadzieścia pięć procent większe w porównaniu do instalacji o stałym ciśnieniu.

Wahania ciśnienia obniżają także komfort użytkowania takich instalacji. Jest to szczególnie widoczne w przypadku, gdy instalacja jest wyposażona w przepływowy ogrzewacz wody elektryczny bądź gazowy. Z uwagi na to, że większość takich podgrzewaczy ma stałą moc grzejną podczas grzania wody zmienna szybkość przepływu wody przez urządzenie spowodowane różnym ciśnieniem w instalacji powoduje, że ciepła woda użytkowa jest podgrzewana raz dłużej a raz krócej co przy stałem mocy urządzenia i stałej temperaturze na wlocie powoduje różną temperaturę na wypływie. Powoduje to duży dyskomfort użytkowania nie tylko podczas zmywania czy mycia ale przede wszystkim podczas kąpieli pod prysznicem.
Aby temu zaradzić pomiędzy hydroforem a instalacją domową powinno stosować się reduktor ciśnienia. Urządzenie to stabilizuje ciśnienie wypływu wody z instalacji hydroforowej do instalacji domowej. Oprócz wielu niezaprzeczalnej zalety samoregulacji czyli działania bez zewnętrznego źródła zasilania wymaga nieco wyższego ciśnienia, gdyż podczas przepływu wody następuje tłumienie ciśnienia.

Montaż reduktora ciśnienia jest bardzo prosty, gdyż instaluje się go za pomocą śrubunków na rurze pomiędzy zbiornikiem hydroforowym a instalacją domową. Aby zapewnić długą i bezawaryjną pracę przed reduktorem ciśnienia należy zainstalować filtr wody siatkowy albo dyskowy niedopuszczający zabrudzenie i tym samym nieprawidłowe działanie elementów samoregulacji reduktora. Bezpośrednio przed i za filtrem wody należy zainstalować zawory kulowe umożliwiające okresowa czyszczenie filtra lub wymianę w nim wkładu.

Na rynku można spotkać wiele urządzeń tego typu różniących się nie tylko średnicą przyłączy lecz również wydajnością oraz tłumieniem ciśnienia przepływu. Montaż tego urządzenia o odpowiednim przepływie wody skutecznie stabilizuje ciśnienie w domowej instalacji wodnej podnosząc komfort użytkowania oraz obniżając zużycie wody.

o Autorze

Życie uczy, że zrozumienie fizyki i natury umożliwia nie tylko życie w zgodzie z naturą lecz również umożliwia bardziej racjonalne wykorzystanie zasobów którymi obdarza nas przyroda. Grzegorz Siemienowicz dostudni.netpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader