Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Dom-i-ogrod » Majsterkowanie » Jak ocieplić stary dom drewniany

Jak ocieplić stary dom drewniany

autor: Tony99 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 17.03.2013 19:40, przeczytano razy: 1024, słów: 351


Stare domy drewniane często nie spełniają obecnych wymogów izolacyjności termicznej i potrzebują dodatkowego ocieplenia. Chcąc ocieplić taki dom, możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ułożenie izolacji termicznej wewnątrz budynku. Jednak metoda ta posiada kilka wad.


Jedną z nich jest nieuniknione pomniejszenie wnętrza. A jeśli jest to stare budownictwo, często tej powierzchni nie jest zbyt wiele. Unikanie tworzenia mostków termicznych na ścianach działowych przy ocieplaniu domku drewnianego od wewnątrz, również jest kłopotliwe. Z tych właśnie powodów częściej wybieraną techniką układania warstwy izolacyjnej, jest technika zewnętrzna. Faktem jest, że tracimy urok domu z bali, jednak korzyści jakie płyną ze stosowania tej metody, z pewnością nam to zrekompensują. Domki drewniane są stosunkowo wdzięcznym obiektem do samodzielnego remontu. Trzeba jednak zachować dużą ostrożność i stosować się do rad fachowców, aby nie narazić drewnianej konstrukcji na skutki wynikłe z błędów w sztuce.

Prace związane z ociepleniem domku z drewna można wykonać samodzielnie, w trzech podstawowych krokach:
Należy rozpocząć od oględzin elewacji. Miejsca zagrzybione należy wyleczyć, a najbardziej zniszczone elementy zastąpić nowymi. Pominiecie tego kroku może okazać się bardzo kosztowne. Nieusunięta grzybnia może przenieść się na zdrowe elementy domu i w konsekwencji znacznie skrócić żywotność budynku. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do impregnacji całej elewacji zewnętrznej domku z drewna.
Kolejnym krokiem jest układanie izolacji na ścianach. Wybór wełny mineralnej jest zależny od docelowego wykończenia ściany - tynk lub deska drewniana. Ogólnie zaleca się stosowanie wełny półtwardej układanej w dwóch poprzecznych warstwach. Pierwszą warstwę wełny układamy ciasno między listwami mocowanymi poziomo. Zalecana jest grubość 5cm izolacji, którą następnie zakrywa się folią paroizolacyjną. Drugą warstwę wełny układamy ciasno między listwami ułożonymi pionowo. Grubość tej warstwy może być grubsza, np. 10cm.
Tak wykonaną elewację szczelnie zamykamy folią wiatroizolacyjną, na którą nabijamy listwy dystansowe do mocowania elewacji drewnianej. Ruszt dystansowy powinien mieć grubość 2-3cm, pozwoli to na uzyskanie szczeliny wentylacyjnej. Rozstaw listew dla typowej szalówki drewnianej to 50-60cm. Przy zamiarze wykańczania domku styropianem należy zrezygnować z wiatroizolacji oraz rusztu dystansowego.

o Autorze

Mirosław Maryniaczykpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

5.0/5(4 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader