Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Dom-i-ogrod » Majsterkowanie » Falowniki do silników jednofazowych

Falowniki do silników jednofazowych

autor: SklepFalowniki | artykuł do pobrania

zamieszczono: 29.05.2015 11:22, przeczytano razy: 727, słów: 462


Praktycznie każdy interesujący się techniką napędową słyszał o falownikach do silników 3-fazowych, jednak już nie wszyscy wiedzą że na rynku dostępne są również falowniki dedykowane do silników 1-fazowych - i to właśnie im zostanie poświęcony ten artykuł.


Na naszym rynku dostępne są falowniki do silników 1-fazowych trzech różnych producentów - są to urządzenia firm: Schneider Electric, Invertek Drives oraz Cobi Electronic. Ze względu na stosunkowo wysoką cenę urządzenia dwóch pierwszych producentów nie zyskały zbyt wielkiej popularności na naszym rynku, dopiero firmie Cobi Electronics udało się wyprodukować falownik do silnika jednofazowego, w cenie akceptowalnej dla przeciętnego użytkownika i to tym urządzeniom poświęcona zostanie dalsza część naszego artykułu.

Falowniki do silników jednofazowych firmy Cobi Electronics zostały oznaczone symbolami CM-1F-..., gdzie w miejsce kropek wpisywana jest moc falownika - przykładowo falownik o mocy 0,55kW nosi nazwę CM-1F-0,55. Charakterystyczną cechą wyróżniającą te urządzenia (oczywiście poza wspomnianą już we wstępie atrakcyjną ceną) jest łatwość ich instalacji - falowniki serii CM-1F-... do poprawnego działanie nie wymagają jakiegokolwiek programowania - wystarczy jedynie doprowadzić do nich zasilanie, połączyć je z odpowiednim silnikem oraz pod zaciski sterujące zgodnie ze schematem wpiąć dwa przełączniki i potencjometr lub zadajnik prądowy. Od tej pory można cieszyć się już gotowym do pracy przemiennikiem częstotliwości, za pomocą przełączników mamy możliwość uruchamiania / zatrzymywania falownika, zaś za pomocą potencjometru lub zadajnika prądowego możeliwe jest sterowanie częstotliwością wyjściową falownika, a tym samym prędkością obrotową podłączonego silnika.

Sposób podłączenia przełączników oraz potencjometru do falownika serii CM-1F-... został pokazany na schemacie poniżej:

Schemat falownika do silników jednofazowych

Falowniki serii CM-1F-... również znakomicie współpracują z zadajnikami panelowymi serii ZAD1-ECO, dzięki czemu po podłączeniu takiego zadajnika ich obsługa staje się jeszcze bardziej uproszczona. Zadajnik ZAD1-ECO, wraz ze schematem podłączenia go do zadajnika ZAD1-ECO został pokazany poniżej:

Schemat falownika do silników jednofazowych

Decydując się na wybór falowników serii CM-1F-... jako sterowników silników 1-fazowych, trzeba mieć jednak świadomość że brak możliwości programowania tych urządzeń przez użytkowników wymusił na producencie, konieczność zapisania na stałe w ich pamięci wartości, które w innych urządzeniach mogą być edytowane przez użytowników i dostosowywane do potrzeb aplikacji - są to między innymi czasy przyśpieszania i hamowania - ustawione na stałe w falownikach serii CM-1F-... na wartości: przyśpieszanie 20Hz/s, hamowanie 10Hz/s.

Podsumowując - falowniki CM-1F-... są dobrym ekonomicznym wyborem do prostych, nie wymagających aplikacji które wykorzystują jedynie podstawowe funkcje i możliwośći falowników, jeżeli aplikacja jest bardziej zaawansowana, wymagająca bardziej skomplikwanych algorytmów sterowania, wówczas należy zastanowić się nad wyborem falowników firm Schneider Electric lub Invertek Drives.

o Autorze

Automatyk - mgr. inż. Wojciech Nowacki.   Zapraszam do zapoznania się z ofertą falowników do silników jednofazowych - SklepFalowniki.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader