Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Dom-i-ogrod » Czyszczenie nagrobka - porady

Czyszczenie nagrobka - porady

autor: beautifulspace | artykuł do pobrania

zamieszczono: 19.03.2015 22:29, przeczytano razy: 494, słów: 481


Sprzątamy dom, mieszkanie, ogród... To należy do naszych codziennych, niechcianych obowiązków. Jeśli je pominiemy to życie w brudnym otoczeniu nie będzie zbyt przyjemne, a nagromadzony kurz utrudni późniejsze porządki. Podobnie jest z opieką nad grobami naszych bliskich.


 Je również musimy sprzątać. Zaniedbany grób może być przez innych odebrany jako zapomniany. Jednak w codziennym coraz to szybszym życiu trudno znaleźć czas na częste jeżdżenie na cmentarze. Jak zadbać o nagrobek, by był w dobrym stanie przez lata?

Najważniejszą kwestią, która reguluje częstotliwość i sposób sprzątania jest rodzaj materiału, z którego wykonany jest nagrobek. Jeśli ma śliską, błyszczącą powierzchnię, to brud będzie się zmywał łatwo. Ale jeśli powierzchnia będzie matowa, porowata to proces czyszczenia będzie wymagał większego nakładu pracy, czasu i wysiłku.

Tak więc, znając już materiał, następnie należy kupić specjalny środek przeznaczony do określonego typu grobu. Od czego zatem zacząć sprzątanie grobów?

W pierwszej kolejności należy zmieść z powierzchni grobu wszelkie rzeczy naniesione przez wiatr i deszcz. Jeśli mamy więcej czasu, kolejnym krokiem może być wyszorowanie powierzchni z użyciem samej wody - można to pominąć, jeśli nie dysponujemy dodatkowym czasem. Następnie powinniśmy przeczytać instrukcję zastosowania zakupionego środka i przystępujemy do czyszczenia płyty. Do czyszczenia powierzchni gładkich, które są podatne na zarysowania, używamy twardszych gąbek lub obszernych mikrofibr (dobre są takie do mycia samochodów). Do powierzchni bardziej odpornej na zarysowania należy użyć szczotki o bardzo twardym włosiu. Szorując zabrudzone miejsca, co jakiś czas trzeba koniecznie spłukiwać płytę wodą, aby usunięty brud nie był wcierany ponownie w powierzchnię oraz żeby widzieć postępy w czyszczeniu.

Do pozbycia się najbardziej opornych zabrudzeń i wszelkich narośli, porostów i mchów można zastosować jakieś ostrzejsze narzędzie, np. druciak czy szpachelka budowlana. Po wyczyszczeniu i dokładnym spłukaniu wodą płyty pozostawiamy ją do wyschnięcia.

Ostatnim krokiem, który należy przeprowadzić i jest bardzo ważny pod względem konserwacji i zachowania estetycznego wyglądu, jest użycie środka nabłyszczająco-woskującego. Zazwyczaj dla najlepszego efektu potrzebne jest kilka warstw takiego środka. Nakładamy go na suchą powierzchnię miękką szmatką lub pędzlem. Tak wyczyszczony grób pozostanie w dobrym stanie na dłuższy czas i będzie zdecydowanie bardziej odporny na zabrudzenia i warunki atmosferyczne.

Jeśli nagrobek jest bardzo zabrudzony, można użyć mechanicznej szorowarki akumulatorowej oraz mycia ciśnieniowego. Takie usługi często oferują firmy sprzątające. Wystarczy rozejrzeć się na cmentarzu - firmy takie pozostawiają swoje dane kontaktowe na słupach lub tablicach ogłoszeniowych. Wynajęcie takich usług jest też dobrym rozwiązaniem do standardowego czyszczenia grobów, jeśli nie dysponujemy wolnym czasem lub nasze zdrowie nie pozwala już podjąć tak dużego wysiłku, jakim jest szorowanie dużej powierzchni grobu, co naprawdę potrafi być wyczerpującym zajęciem.  

o Autorze

Olga Jordanowska - właścicielka firmy sprzątającej http://beautifulspace.pl , jej pasja to zarządzanie firmą oraz uefektywnianie i unowocześnianie usług sprzątających.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader