Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Ciekawostki » Energia odnawialna z Ziemi: energia geotermalna.

Energia odnawialna z Ziemi: energia geotermalna.

autor: mw123 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 29.10.2014 9:29, przeczytano razy: 614, słów: 512


Energia odnawialna może być pozyskiwana nie tylko na powierzchni Ziemi, ale także pod nią. Energia geotermalna uzyskiwana jest z wnętrza Ziemi i jest jej naturalnym źródłem ciepła. 


Na ciepło wewnętrzne Ziemi składają się dwa elementy:

  • ciepło powstające w głębi Ziemi,
  • ciepło skorupy ziemskiej, będące efektem różnych przemian.

 Do czego jest wykorzystywana energia odnawialna z Ziemi? Jak jest pozyskiwana energia geotermalna? Jakie są koszty? 

Tworzenie się energii odnawialnej z Ziemi i wykorzystanie.

 W sprzyjających warunkach klimatycznych, energia geotermalna tworzy się samoczynnie pod powierzchnią Ziemi. Najczęściej ciepło w Ziemi występuje w postaci wody i pary, która wypełnia przestrzeń porową w skałach przepuszczalnych. Ciepło występuje również w skałach nieprzepuszczalnych, pod ich przykryciem. Wydobywanie energii odnawialnej opłacalne jest jedynie do pewnych głębokości. Maksymalną, opłacalną głębokością wydobywania wód geotermalnych są 2 kilometry. Woda na tej głębokości ma około 65 stopni Celsjusza i nie jest wysoce zasolona.

Energię odnawialną z Ziemi można wykorzystywać do pozyskiwania ciepła lub przetworzyć uzyskane ciepło w energię elektryczną. Geotermią zasilane mogą być zarówno gospodarstwa domowe, jak i całe przedsiębiorstwa. Ponadto energia odnawialna z Ziemi stosowana jest także w lecznictwie i rekreacji, co jest coraz bardziej popularne w naszym kraju.

Geotermia ma również szerokie zastosowanie w rolnictwie. Za jej pomocą ogrzewane są szklarnie, podgrzewane jest podłoże, suszone są produkty rolne itp.

Pozyskiwanie energii odnawialnej z Ziemi.

 Energia odnawialna z Ziemi pozyskiwana jest za pomocą specjalnych odwiertów, za pomocą których zachodzi wymiana wody w skałach. Wtłaczana zimna woda wypiera ciepłą, która jest transportowana na powierzchnię Ziemi. Energia ta jest w pełni odnawialna, dlatego z jednego odwiertu możemy pozyskać jej ogromne ilości.

 Odwiert tworzą dwa głębokie otwory, w których znajdują się przewody transportujące wodę. Jednym z nich transportowana jest pod powierzchnię zimna woda, drugim – wydobywana na powierzchnię ciepła. Pozyskana woda transportowana jest do specjalnych odbiorników. Jeżeli pozyskana woda ma wystarczającą temperaturę, przekazywana jest bezpośrednio do instalacji cieplnej. Jeżeli temperatura jest za niska, woda jest podgrzewana za pomocą specjalnych pomp ciepła i następnie przesyłana do instalacji.

Koszty wydobywania energii odnawialnej z Ziemi.

 Koszty są podstawowym problemem przy wydobywaniu energii geotermalnej. Ceny odwiertów geotermalnych porównywalne są z cenami odwiertów ropy naftowej. Koszty eksploatacji i wydobycia sukcesywnie spadają. Szacowane jest, że w 2020 roku koszt wydobycia energii odnawialnej z Ziemi będzie wynosił od 40 do 80 euro za MWh energii.

Korzyści płynące z użytkowania energii odnawialnej z Ziemi.

 Korzystając z geotermii uniezależniasz się od zewnętrznych źródeł energii i wahań ich kosztów. Ocieplanie budynku lub mieszkania przy użyciu energii wód termalnych jest średnio 25-30% tańsze w porównaniu do ocieplania energią pochodzącą ze spalania węgla kamiennego.

Energia odnawialna z Ziemi – same korzyści.

 Pomimo wysokich kosztów budowy odwiertu wydobywanie energii odnawialnej z Ziemi jest opłacalne. Dzięki odwiertowi zyskasz niezależność od zewnętrznych firm oferujących dostawy energii i wysokich cen. Wydobywanie energii odnawialnej z Ziemi jest również ekologiczne

o Autorze

Mirosław Wojtiuk - Odnawialne źródła energii Białystok  powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader