Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Nowoczesna fabryka

autor: rekordsi | artykuł do pobrania

zamieszczono: 06.09.2013 12:26, przeczytano razy: 635, słów: 388


Gospodarka zmienia się z dnia na dzień. Obecnie jak nigdy wcześniej mamy prawdziwy boom na nowe technologie. Nie inaczej sprawa ma się w przemyśle. Tam jest to jeszcze bardziej uwidocznione, ponieważ jest to gigantyczny rynek zbytu i co chwile ukazują się nowe rozwiązania dla przemysłu.


Dzisiaj układ na rynku jest bardzo prosty - ten, kto najszybciej świadczy usługi, bądź firma, która jako pierwsza wyda produkt przetrwa, cała reszta będzie gdzieś daleko z tyłu, aż w końcu zawiesi działalność. Takie mamy czasy, że szybkość, i bogata oferta są najważniejszym elementem. No być może do tego jeszcze należy dodać rekomendacje. Klient coraz częściej oczekuje wyspecjalizowanych usług, nowatorskich produktów w zaskakująco krótkim czasie. Fabryki zmieniają się, stopień wdrażania nowych technologii jest bardzo duży. Nowoczesne maszyny mogą wytwarzać towary w czasie bardzo krótkim, dlatego ilość jednoczesnych projektów ciągle wzrasta. Firmy zdobywają więcej klientów, realizują więcej zamówień, generują większe przychody. Są w stanie inwestować w nowe technologie.

Wiele jest przedsiębiorstw, które same zarządzają własnymi procesami, ale także są częścią innej firmy tworząc pewną strukturę. A więc mają one zarówno dostawców jak i odbiorców, wśród których mogą być też wielkie koncerny korzystające z elmentów informatycznych. Taki układ sprawia, iż firmy te korzystają z elektronicznej wymiany dokumentów, np. różnych form Płatności internetowych, w technologii EDI, elektroniczne archiwizowanie dostaw oraz elektroniczne znakowanie i księgowanie transakcji dotyczących wyrobów. W dalszym ciągu odsetek firm mniejszych i średnich, które decydują się na informatyczne rozwiązania jest niezbyt duży.
W ciągu najbliższych lat systemy do zarządzania będą coraz lepsze i swoim działaniem obejmą wszystkie obszary działalności przedsiębiorstwa. Można zatem być pewny coraz większej elastyczności produktów oraz inteligentnego wykorzystania potencjału przedsiębiorstwa w różnych warunkach, niezależnie od charakteru firmy. Jeszcze jedną formą kooperacji, to fabryka kognitywna oraz systemy CTS, która łączy w sobie elementy mechatroniki, informatyki i kognitywistyki dla adaptacyjnego procesu wytwarzania, czyli zintegrowanie automatyki i systemów ekspertowych.
Wzorem konfiguracji maszyn klastrowych, usługowych czy rozproszonych powstają produkcyjne architektury DMS, a także rekonfigurowalne systemy RMS/RAS. W systemach tych w różnym stopniu implementowane są: sieciowość, wirtualność, samouczenie się, bioorganizacyjność oraz holoniczność. Można zatem powiedzieć, że systemy wytwórcze będą stawać się sieciowo – wirtualnymi, samouczącymi się bioorganizacjami o charakterze holoniczno – fraktalnym.

o Autorze

Marcin Trapatka - marketingpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

5.0/5(1 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader