Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Biznes » Small-biznes » Opłaty związane z założeniem firmy

Opłaty związane z założeniem firmy

autor: monikaq | artykuł do pobrania

zamieszczono: 23.07.2012 9:46, przeczytano razy: 1058, słów: 455


Założenie własnej działalności gospodarczej jest współcześnie dosyć prostą czynnością. Nie ma już tak dużej ilości formalności jak kiedyś, ale mimo to wiążą się z tym pewne koszta, których nie da się uniknąć.


Jeżeli przedsiębiorca jest podatnikiem VAT, to najpóźniej dzień przed rozpoczęciem sprzedaży towarów objętych podatkiem VAT lub świadczenia usług objętych podatkiem VAT, musi złożyć deklarację VAT-R w urzędzie skarbowym. Opłata za dokonanie rejestracji wynosi 170 złotych. Każda zgoda, która musi wydać urząd skarbowy kosztuje 30 złotych, a udzielenie pełnomocnictwa kosztuje 17 złotych.

Jeżeli działalność gospodarcza ma być prowadzona w formie spółki handlowej, to przedsiębiorcy muszą uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zarejestrowanie spółki osobowej, czyli jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej kosztuje 750 złotych. Zarejestrowanie spółki kapitałowej, a więc spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej kosztuje aż 1000 złotych. Ponadto przedsiębiorcy mają obowiązek ogłoszenia informacji o pierwszym wpisie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Opłata za wpis wynosi 500 złotych.

W Polsce istnieje swoboda działalności gospodarczej, ale niektóre działalności są reglamentowane. Jeżeli prowadzona działalność gospodarcza jest reglamentowana, wiąże się to również z kosztami. Działalność reglamentowana to taka, do prowadzenia której przedsiębiorca musi uzyskać stosowne pozwolenia, licencje, koncesje lub wpis do rejestru działalności reglamentowanej. Takie pozwolenia kosztują.  

Z kosztami wiążą się składki ZUS. Jeżeli przedsiębiorca jest zatrudniony, a rozpoczyna działalność gospodarczą, to płaci co miesiąc do ZUS-u około 250 złotych za ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli firma jest jedynym źródłem utrzymania przedsiębiorcy, to wtedy wpłaca on do ZUS-u około 930 złotych. Jeżeli jednak jest to pierwsza własna firma przedsiębiorcy lub pierwsza od pięciu lat nieprowadzenia działalności gospodarczej, to przez pierwsze dwa lata przedsiębiorca płaci tylko około 400 złotych miesięcznie.

Wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie internetowej księgowości, gdyż wiąże się ona z małymi kosztami, tj. 30-40 złotych miesięcznie. Podobnie kosztuje wyrobienie pieczątki firmowej, choć jej posiadanie nie jest obowiązkowe. Obowiązkowe jest za to posiadanie rachunku firmowego. Ceny kont są uzależnione od poszczególnych banków.

Ponadto dochodzą takie sprawy jak wynajem lokalu, założenie strony internetowej, zakup materiałów i sprzętu na potrzeby danej działalności. Koszta jakie się z tym wiążą są bardzo różne i zależą od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej kiedyś był płatny. Aktualnie jest zwolniony od opłat, niezależnie czy dotyczy rejestracji firmy, jakichkolwiek zmian we wpisie, zawieszenia działalności, jej wznowienia lub wykreślenia firmy z ewidencji. 

 

o Autorze

M. B.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader