Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Biznes » Small-biznes » Jak zawiesić i wznowić działalność gospodarczą?

Jak zawiesić i wznowić działalność gospodarczą?

autor: monikaq | artykuł do pobrania

zamieszczono: 23.07.2012 9:27, przeczytano razy: 1106, słów: 463


Prowadząc własną działalność gospodarczą warto znać przysługujące prawa z tego tytułu. Przedsiębiorca może zawiesić i wznowić działalność gospodarczą. Jednak prawo to nie przysługuje każdemu przedsiębiorcy. Sprawdź, czy przysługuje tobie.


Prawo do zawieszenia działalności gospodarczej przysługuje jedynie przedsiębiorcom, którzy nie zatrudniają pracowników. Zawiesić firmę mogą zarówno osoby fizyczne, jak i spółki, ale pod warunkiem, że pracują sami. W przypadku spółki każdy wspólnik musi osobiście złożyć wniosek o zawieszenie. Powód zawieszenia może być dowolny. Może on być związany z działalnością gospodarczą (np. problemy finansowe firmy), ale nie musi, może to być powód osobisty.

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej jest prosta i polega na złożeniu wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zgłoszenie powinno zawierać takie informacje jak imię i nazwisko wnioskodawcy, numer PESEL wnioskodawcy, nazwę firmy, jej adres oraz okres na jaki działalność ma zostać zawieszona. Wniosek można złożyć osobiście lub za pośrednictwem formularza elektronicznego.

Zawieszenie działalności gospodarczej następuje w dniu, który został podany we wniosku. Jeśli w zgłoszeniu do CEIDG nie ma takiej informacji, to przyjmuje się, że działalność zostaje zawieszona z dniem jego złożenia.

Przedsiębiorca może podać dokładne daty zawieszenia i wznowienia działalności. Zawieszenie działalności gospodarczej musi trwać przynajmniej 30 dni (wyjątek stanowi miesiąc luty), a maksymalnie może trwać 24 miesiące.

Po złożeniu wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej przedsiębiorca otrzymuje zaświadczenie o zawieszeniu działalności. To zaświadczenie musi następnie przedłożyć w ZUS-ie (w celu wyrejestrowania z płacenia składek) oraz w US.

W czasie trwania zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej. Musi jednak dokończyć wszelkie zawarte wcześniej zobowiązania. Może spłacać raty kredytu czy opłacać czynsz za lokal będący siedzibą firmą. Może więc dbać o sprawy, które pozwolą mu na sprawne funkcjonowanie po wznowieniu działalności, ale nie może czerpać zysków w trakcie zawieszenia.

W celu wznowienia działalności gospodarczej trzeba złożyć odpowiedni wniosek do CEIDG. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o wznowienie działalności gospodarczej w ciągu dwóch lat od zawieszenia, to firma zostanie wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej. Jednak zanim to nastąpi, przedsiębiorca powinien dostać pisemne przypomnienie o złożeniu wniosku o wznowienie działalności gospodarczej w ciągu 30 dni od otrzymania przypomnienia.

Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej jest wygodna dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność sezonową. Na przykład wynajmujący pokoje nad morzem może prowadzić działalność gospodarczą w sezonie letnim, a zawieszać ją na sezon zimowy.

  

 

o Autorze

M. B.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

1.0/5(1 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader