Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


EkoBiuro

autor: magdaq | artykuł do pobrania

zamieszczono: 12.12.2011 12:51, przeczytano razy: 513, słów: 361


Jak prorokują eksperci rynku nieruchomości, coraz częściej ,,zielone budynki" będą przyciągać inwestorów i naturalnie wpisywać się w zabudowę miast. Obiekty te projektuje się je w oparciu o standardy zrównoważonego rozwoju, są ekologiczne i... wychowawcze.


Obiekty te projektuje się je w oparciu o standardy zrównoważonego rozwoju, są ekologiczne i... wychowawcze.

Zwłaszcza firmy o zasięgu globalnym, chcą - w sposób wyraźny - podkreślić swą troskę o środowisko naturalne i wszelkie negocjacje czy interesy, prowadzić właśnie w tak przyjaznym miejscu. Poza tym ,,zielone budownictwo" zapewnia niższe koszty utrzymania budynku, a co za tym idzie konkurencyjną cenę wynajmu powierzchni użytkowych. To cenna informacja dla tych, którzy - jak np. wirtualne biuro w Warszawie, czerpią profity z udostępniania pomniejszym inwestorom, sal konferencyjnym oraz gabinetów.

W tak zaprojektowanych gmachu łatwiej wyliczyć oszczędności - wszystko za sprawą zainstalowanych liczników zużycia wody i energii elektrycznej. Na ich podstawie, lepiej planujemy koszty eksploatacji. Ponadto, mamy też do dyspozycji usprawnioną wentylację, kontrolę temperatury, doświetlenie i obniżony poziom zanieczyszczenia powietrza. Jak pokazują wyniki amerykańskie, obiekty certyfikowane LEED-em, odznaczają się szybszym tempem komercjalizacji. Inwestorzy chcą w nich mieć swoje siedziby. To przyciąga klientów, buduje renomę firm.

Pierwszym w Polsce punktem, nagrodzonym certyfikatem LEED Gold, był ,,Zielony Oddział" Deutsche Banku PBC. W placówce tej zużycie energii elektrycznej ograniczono o 40%, a zużycie wody - o 30%. Prócz tego, zredukowano poziom zużywanych surowców - zmniejszono bowiem ilość odpadów budowlanych. Powtórnie wykorzystano połowę z nich: do wyposażenia biur wykorzystano stare meble, poddane renowacji, jak również zainicjowano segregację śmieci.

Najważniejsze są jednak profity, jakie z przebywania w ,,zielonym biurowcu" czerpią pracownicy. W ich pokojach pojawiły niskoemisyjne materiały wykończeniowe oraz wysokiej jakości instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne. Przełożyło się to na lepsze samopoczucie pracowników, zwiększyła się efektywność ich działań. Spadł wskaźnik zachorowań.

Oczywiście, przed rozpoczęciem pracy w takim miejscy, cały personel musi przejść odpowiednie szkolenie (dotyczące segregacji śmieci, eksploatowania przestrzeni, racjonalnego używania wody) - jednak warto zmienić nieco swój tryb życia, by codziennie spotykać się w przyjaznym, zdrowym miejscu. Wszystko w imię ochrony siebie. I środowiska naturalnego. A w przyszłości zobaczymy rezultaty i wszyscy odetchniemy z ulgą.

o Autorze

M.B.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader