Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Biznes » Reklama » Proces projektowania strony internetowej

Proces projektowania strony internetowej

autor: MateuszOmega | artykuł do pobrania

zamieszczono: 06.06.2014 11:39, przeczytano razy: 1146, słów: 440


Z doświadczenia wiem że proces projektowania strony www może powodować wiele konfliktów powodowanych zarówno nie profesjonalnym zachowanie klienta jak i wykonawcy. Postanowiłem spisać krótki opis jak z perspektywy mojego wieloletniego doświadczenia powinna wyglądać taka współpraca.


Budowa atrakcyjnej i funkcjonalnej witryny internetowej nie jest prosta i przebiega wieloetapowo. Na każdym z poniżej wymienionych etapów absolutnie niezbędna jest ścisła współpraca klienta z wykonawcom ze względu na konieczność wspólnego najlepszych rozwiązań. Dzieje się tak z następującego powodu, osoba zamawiająca stronę najlepiej zna swoich klientów i musi tę wiedzę przekazać wykonawcy aby ten mógł dostosować projekt do potrzeb i oczekiwać osób odwiedzających stronę.

Najważniejsze etapy prac podczas projektowania strony internetowej.

Analiza i cele witryny internetowej.

Aby zaspokoić wszystkie potrzeby klienta proces tworzenia strony rozpoczynamy najlepiej zacząć od uzyskania od niego odpowiedzi na parę pytań:

  • kto będzie odbiorcą witryny?
  • jakie będzie przeznaczenie strony: sprzedaż, informacja, itd?
  • jak różnorodne treści zawierać będzie strona: filmy, muzyka, galerie zdjęć, itd?
  • jaki jest obraz bezpośredniej konkurencji?

Są to informacje które każdy klient powinien posiadać, jeśli tak nie jest to powinien zdobyć odpowiednią wiedzę przed rozpoczęciem prac nad stroną ponieważ są one niezbędne by rozpocząć drugi etap tworzenia strony.

Zaprojektowanie architektury witryny.

Etap ten polega na szczegółowym rozplanowaniu położenie oraz rozmiarów elementów które mają znaleźć się na stronie - menu, bloki, formularze, wyszukiwarki, banery reklamowe itp.

Sprawdzenie użyteczności witryny

Analiza struktury witryny pod kontem użyteczności i przyjazności użytkownikom. Najważniejsze cechy strony przyjaznej użytkownikowi to:

  • łatwa komunikacja
  • prosta i intuicyjna nawigacja
  • szybkie i dokładne wyszukiwanie informacji

Taka analiza powinna uwzględniać wszelkie znane i najważniejsze aspekty mające wpływ na użyteczność strony: liczbę oraz rodzaj treści na docelowej witrynie (produkty w sklepie, wpisy na blogu, usługi na stronie firmowej), rodzaj odbiorcy, rodzaje komunikatów, treści linków i inne

Tworzenie projektu graficznego strony www

Internauta decyzje o pozostaniu na stronie podejmuję w ciągu zaledwie kilku sekund. Przy pierwszym kontakcie z witryną kluczowe wrażenie odgrywa jej szata graficzna, dlatego jest ona tak ważna! Ważne aby wygląd strony był nie tylko intrygujące ale przejrzysty, najczęstszą przyczyną szybkiego opuszczenia strona jest nieumiejętność intuicyjnego odnalezienia informacji.

Uzupełnienie strony www treścią

Końcowy eta który może przebiegać w dwojaki sposób:

  • dodanie treści dostarczonych przez klienta zamawiającego stronę, koniecznie przygotowanych w ścisłej współpracy z twórcą strony
  • stworzenie w oparciu o wytyczne klienta treści przez zespół przygotowujący stronę

Mam nadzieję że mój tekst choć trochę przybliża laikom proces powstawania projektu strony internetowej a profesjonalistom pomorze usystematyzować prace i poprawić komunikację z klientem.

o Autorze

Mateusz Dobrowolski Jestem specjalistą od web designu i optymalizacji odpowiedzialnym za projektu których miesięczne obroty dawno przekroczyły już milion złotych. Obecnie zajmuje się promocją i optymalizacją działy programów graficznych sklepu omegasoft.pl.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

5.0/5(1 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader