Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Zawód PR-owiec

autor: Justyna Laskowska | artykuł do pobrania

zamieszczono: 23.01.2014 15:51, przeczytano razy: 608, słów: 473


Kontakty z mediami, organizowanie konferencji prasowych, praca z ludźmi i organizacja imprez. To wszystko należy do zadań PR-owca. Wiele osób uważa, że każdy może pracować w tym zawodzie, ale nie jest to prawda. Dlaczego?


PR-owcy, zwani również specami od wizerunku, dbają o dobry wizerunek artystów, polityków, a także mniejszych i większych firm. Prawdę mówiąc, dzisiaj każdy chce mieć PR-owca. Wydaje się, że niewiele trzeba, by poradzić sobie w tym zawodzie. Wystarczy umieć pisać dobre teksty, prowadzić fanpage na Facebooku i mieć zdolności komunikacyjne. Ale to nie wszystko.

Czy każdy może zostać PR-owcem?

O tym, kto będzie dobrym PR-owcem, decyduje wiele czynników. W 1999 roku w Stanach Zjednoczonych powstał raport Komisji ds. Edukacji w dziedzinie Public Relations. Określa on, jakie kompetencje powinna uzyskać osoba, która chce pracować w tym zawodzie. Oprócz umiejętności komunikowania swoich myśli i objaśniania strategii, powinna ona również znać zagadnienia dotyczące etyki, podstawowe przepisy prawa, a także zdawać sobie sprawę z różnic międzykulturowych. Mile widziana jest również znajomość zagadnień związanych z zarządzaniem, znajomość trendów społecznych oraz umiejętność dostrzegania zmian oraz aktualnych kierunków rozwoju.

Jakie są szanse na zatrudnienie?

Na rynku pracy pojawia się coraz mniej ogłoszeń skierowanych do PR-owców. Najwięcej było ich w 2011 roku, bo blisko 2000, ale kolejne lata nie pobiły już tego rekordu. W 2013 roku pojawiło się około 1400 oferty pracy dla osób z branży PR. Mimo wszystko nadal wiele osób jest zainteresowanych pracą w tym zawodzie.

Ścieżka kariery PR-owca wygląda następująco - asystent ds. PR, specjalista ds. PR, PR manager i rzecznik prasowy. Oczywiście nie we wszystkich firmach pojawia się taka hierarchia. Zakres obowiązków przypisany konkretnu stanowisku jest bardzo różny, od monitoringu prasowego, po samodzielne prowadzenie zewnętrznych działań PR.

Najczęstszą formą zatrudnienia zarówno w agencjach PR, jak i w korporacjach jest umowa o pracę, choć zdarzają się też kontrakty, wolontariat bądź samozatrudnienie. Osoba zajmująca się PR-em może założyć własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi dla indywidualnych klientów. Niektóre osoby, boją się, że nie poradzą sobie z zarządzaniem własną firmą, ale nie jest to trudne. Obecnie na rynku jest mnóstwo programów, które w tym pomagają, m.in. program wf-fakir do pełnej księgowości.

Ile zarabia PR-owiec?

To pytanie nurtuje każdą osobę, która zamierza rozpocząć karierę w tej branży. Niestety nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od regionu, firmy, stanowiska i doświadczenia. Pewne jest, że wyobrażenie o ogromnych zarobkach w tej branży, jest mylne. Osoby, które dopiero zaczynają karierę, muszą się liczyć z dość niską płacą. Często jest to płaca minimalna. Im większe doświadczenie i wyższe stanowisko, tym oczywiście większe zarobki. Specjalista ds. PR zarabia ok. 5 tys. brutto miesięcznie. 

o Autorze

Justyna Laskowskapowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader