Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Biznes » Outsourcing środowiskowy

Outsourcing środowiskowy

autor: zielak | artykuł do pobrania

zamieszczono: 19.04.2015 18:33, przeczytano razy: 632, słów: 543


Mnogość przepisów w zakresie norm ochrony środowiska sprawia, że interpretacja zagadnień związanych z ochroną środowiska jest coraz trudniejsza. W artykule opiszemy możliwości w zakresie outsourcingu środowiskowego.


Obecnie forma dokumentów dotyczących ochrony środowiska jest bardzo różnoraka I większość przedsiębiorców ma kłopot z prawidłowym wypełnieniem druków. Te wszystkie elementy sprawiają, że obecnie powstaje coraz więcej firm zajmujących się outsourcingiem środowiskowym. Tego typu firmy oferują zwykle kompleksową pomoc w zakresie ochrony środowiska.

Outsourcing środowiskowy pozwala na realizację szerokiego zakresu usług. Począwszy od tematyki gospodarki odpadami czy zarządzania terenami zieleni poprzez sporządzanie dokumentacji, utylizację aż po pozwolenia i zezwolenia w zakresie ochrony środowiska. Tak szeroki zakres tematyki outsourcingu środowiskowego sprawia, że firmy outsourcingowe zwykle zatrudniają kilkunasty pracowników specjalizujących się w różnych dziedzinach związanych z ochroną środowiska. Dzięki temu ich wiedza w zakresie przepisów i praktyki jest zawsze aktualna i kompletna. Ma to duże znaczenia zwłaszcza w przypadku przepisów krajowych które zmieniają się stosunkowo często i bywają niespójne.

Ochrona środowiska jest zagadnieniem ważnym w każdej firmie ale w szczególności dotyczy firm które zajmują się substancjami niebezpiecznymi. W tej materii nie warto eksperymentować gdyż skutki nadużyć mogą być fatalne. Ryzyko jest związane zarówno ze skażeniem wynikającym z nieprawidłowych praktyk stosownych w takich firmach, jak również z karami finansowymi które zwłaszcza w ostatnich latach są bardzo wysokie. Biorąc pod uwagę te dwa aspekty, firma mająca do czynienia z produkcją, transportem czy przechowywaniem substancji niebezpiecznych dla środowiska powinna zainwestować w wykwalifikowaną kadrę specjalistów od ochrony środowiska. Wiadomo jednak że koszty takiego rozwiązania są wysokie, stąd często praktykuje się podpisanie umowy z firmą outsourcingową. Umowy zwykle dotyczą stałej opieki merytoryczna firmy zajmującej się outsourcingiem środowiskowym, ale mogą być również umowami jednorazowymi, dotyczącymi konkretnego zlecenia czy wdrożenia oraz doradztwa w zakresie ochrony środowiska. Badania przeprowadzone w pierwszym kwartale 2015 roku pokazują, że koszt wynajęcia firmy outsourcingowej w zakresie ochrony środowiska jest dziesięciokrotnie niższy niż koszt zatrudnienia specjalistów. W tej kalkulacji nie uwzględniono kwestii pobocznych jak organizacja miejsca pracy czy szkoleń dla pracownika etatowego, co w bilansie ogólnym jeszcze bardziej przeważa szalę na rzecz usług outsourcingowych. W dziedzinie kosztów outsourcing jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem.

A co z jakością usług? I w tej materii outsourcing prowadzi. Badania AROŚ (Agencji Rynku Ochrony Środowiska) pokazują, że firmy zajmujące się outsourcingiem mają znacznie lepiej wyszkoloną kadrę. Pracownicy są 16% częściej wysyłani na szkolenia, zwykle są to certyfikowane kursy których ważność jest respektowana również zagranicą. Firma Outsourcingowa, która zwykle zatrudnia kilkunastu pracowników z branży ochrony środowiska stwarza znacznie lepsze warunki do rozwoju i zwiększania kompetencji zawodowych niż jednoosobowy ma etatowy pracownik zajmujący się ochroną środowiska w przedsiębiorstwie. W naturalny sposób w firmie outsourcingowej następuje wymiana informacji i doświadczeń między pracownikami, jest również możliwość specjalizacji pracowników w wąskich zakresach przepisów. W kilkunastu czy kilkudziesięciu osobowym środowisku jest prowadzonych wiele spraw równolegle a doświadczenia są magazynowane w postaci wspólnej, ciągle rozwijanej i uzupełnianej bazy wiedzy stanowiącej główny filar firm outsourcingowych w zakresie ochrony środowiska.

 

o Autorze

Tomasz Kwiatkowski specjalista ds. Gospodarki odpadami komunalnymi w Skanska S.A.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader