Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Biznes » Jak napisać tekst, który wciąga?

Jak napisać tekst, który wciąga?

autor: Marek Zagrobelny | artykuł do pobrania

zamieszczono: 16.02.2015 9:44, przeczytano razy: 657, słów: 422


Piszesz właśnie tekst na bloga i chcesz maksymalnie zaciekawić czytelnika. Marzysz wręcz o tym, aby osoba czytająca nie tylko zwyczajnie przeczytała, ale absolutnie się „wciągnęła”. Chcesz również, aby czytelnik powrócił na Twój blog.


Jak to zrobić? Czy są sposoby na to, by umiejętnie tworzyć tekst, tak aby przyciągał skutecznie uwagę? Oczywiście, że są. Powiem więcej – nie są trudne do opanowania. Powiem jeszcze więcej – są do opanowania bardzo łatwe.

 

Musisz wiedzieć przede wszystkim, że nie powinno się pisać dla samego pisania. Tekst, aby przyciągał uwagę, powinien mieć swoją konstrukcję. To tak jak z budową domu. Żeby postawić ściany, trzeba najpierw wylać fundament. Żeby położyć dach, bez ścian się nie obejdzie. Trzeba to mieć na względzie pisząc również tekst na bloga.

 

Najważniejszy jest przyciągający uwagę tytuł oraz ciekawy wstęp. Jeżeli trafisz z tytułem, najprawdopodobniej wstęp zostanie również przeczytany. Gdy wstęp będzie bardzo ciekawy tzn. oddający dokładnie sens tego o czym traktuje cały tekst, to masz gwarantowane, że prawie każdy czytelnik przejdzie dalej. Dlaczego „prawie”? Dlatego, że zawsze tu należy uwzględnić twardą statystykę. Otóż badania dowiodły, iż od 5 do 8% ludzi, przestaje dalej czytać po przeczytaniu wstępu. Tak już jest i koniec. Tak więc im ciekawszy masz wstęp, tym większe prawdopodobieństwo, że ta statystyka zakończy się maksymalnie na 8 procentach.

 

Co dalej? Dalej proponowałbym świadomie odbiec od tematu, jednak powinien to być zabieg czysto pozorny i umiejętny. Na czym ma polegać? Na tym, aby przedstawić na przykład historię jakiegoś wydarzenia, które miało miejsce, a które odda sens całego tekstu. Dlaczego coś takiego? Ponieważ ludzie to uwielbiają. Wręcz czekają na to. Może to być opowiastka, traktująca na przykład o tym, co robił autor kilka dni temu lub z czym się spotkał. Może to być całkiem inna historyjka. Najważniejsze jest to, żeby była autentyczna, gdyż wówczas będziesz mógł bez problemu ją opisać. Będziesz też przed samym sobą wiarygodny, a to – uwierz mi – przełoży się na wiarygodność całego tekstu. To co jest tu ważne, to nie można odbiegać od tematu przewodniego. Należy „prowadzić czytelnika za rekę”, ale nie dać mu odejść od meritum.

 

Co później? Kontynuowanie i dobre zakończenie. Jak kontynuować i jak zakończyć tekst? Jakich tu stosować technik? O tym dowiesz za jakiś czas. Pamiętaj jednak, że napisanie wciągającego tekstu nie jest żadną filozofią czy wyższą szkołą jazdy. Uzależnione jest tylko od opanowania kilku podstawowych czynności. Jeżeli to zrobisz – będziesz zachwycał :-)

o Autorze

Marek Zagrobelny - bloger, copywriter, pasjonat slowa pisanegopowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader