Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Biznes » Dziedziczenie oszczędności czyli prawo spadkowe w praktyce

Dziedziczenie oszczędności czyli prawo spadkowe w praktyce

autor: wport | artykuł do pobrania

zamieszczono: 09.11.2010 14:19, przeczytano razy: 2730, słów: 456


Czy możliwe jest otrzymać czyjeś oszczędności na mocy prawa spadkowego zdeponowane dla przykładu na lokacie terminowej czy też na bankowym koncie spadkodawcy.


Prawo spadkowe stanowi, że tak jak można odziedziczyć dobra, pieniądze, kosztowności, posiadłości, tak jak również można dostać w spadku zobowiązania, tak również można zostać właścicielem czyiś oszczędności zdeponowanych np. na bankowym koncie, lokacie bankowej czy też np. w jednostkach funduszy powierniczych.

Zagadnienie to wygląda z pozoru na nieskomplikowane. Rutynowe postępowanie spadkowe czyli dziedziczenie na mocy ustawy czy dziedziczenie testamentowe. Sprawa spadkowa jednak mocno się komplikuje, gdy spadkodawca żył za granicą naszego kraju. Jednakże nie ma spraw nie do rozwiązania i w takim konkretnym przypadku dodatkowe komplikacje nie powinny stać się przeszkodą do otrzymania należnego nam spadku.

W normalnym trybie dochodzenia spadkowego kiedy to spadkodawca umiera, wypłata zgromadzonych na koncie środków z jego oszczędności wykonywana jest na rzecz prawnych spadkobierców. Żeby do czegoś takiego doszło, w banku, w którym zgromadzone są oszczędności spadkodawcy, należy przedstawić prawomocne oświadczenie sądu w danej sprawie spadkowej, z więc dokument dokumentujący nabycie spadku jak również dokument potwierdzający posiadanie danego bankowego konta czy lokaty bankowej i prawo do jej dysponowaniem przez zmarłego.

Dokument nabycia spadku to nic innego jak oficjalne poświadczenie tak zwanego dziedziczenia ustawowego lub dziedziczenia na mocy testamentu podpisany przez notariusza oraz postanowienie sądu w sprawie podziału spadku lub też oświadczenie wszystkich spadkobierców o podziale spadku. Jest to oczywiście zbędne jeżeli jest tylko jeden prawny spadkobierca.

Jeżeli spadkodawca przebywał poza granicami od dłuższego czasu to obowiązuje go takie prawo spadkowe które funkcjonuje w kraju, którego był prawnym obywatelem. Jeżeli zatem spadkodawca miał np. podwójne obywatelstwo, ponieważ posiadał zarówno polski jak i na przykład brytyjski paszport to wtedy zarówno prawo polskie jak i angielskie jest właściwe do tego postępowania spadkowego.

Jeżeli zatem zgromadzone oszczędności osoby zostawiającej spadek były zgromadzone na koncie bankowym w Wielkiej Brytanii, to wówczas właściwe dokumenty trzeba pokazać w tamtej placówce. Jeśli natomiast pieniądze odziedziczone pozostają na koncie bankowym w Polsce, a postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone na wyspach, wówczas w naszym banku trzeba przedstawić dokumenty przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego języka angielskiego w Polsce.

Decyzje sądów w krajach Unii Europejskiej w sprawach nabycia spadku są uznawane w Polsce na mocy unijnego prawa. Procedura spadkowa w tych państwach musi tyczyć się całej tzw. masy spadkowej, czyli również dóbr materialnych, które spadkodawca posiadał w Polsce oraz innych krajach. Dlatego też postępowanie spadkowe jest wiążące.  

 

o Autorze

Autor witryny spadek.dobrydeal.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

1.0/5(1 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader